Ako sa starať o sedačku? Vaša sedačka s vami žije po celý rok. Sedíte na nej pravdepodobne častejšie ako na sedadle v aute, tak prečo aj jej nedopriať pravidelný servis a údržbu? Okrem mechanického čistenia poťahovej látky napríklad vysávaním, docielite zdravotnú neškodnosť poťahu aj inými krokmi. Poďme sa spolu pozrieť na to, ktoré to sú a kedy je najvhodnejšia doba na ich aplikáciu.
Ako sa starať o sedačku? Aj keď poťahová látka môže vyzerať na prvý pohľad čisto, nemusí to tak byť. Všadeprítomný prach sa dostáva hlboko do tkaniny aj do materiálu pod ňou a je rajom pre roztoče. Vedeli ste, že každý človek vyprodukuje denne 600 tisíc častíc z kože, ktoré sú hlavnou zložkou potravy pre prachové roztoče? Tie môžu potom vyvolávať alergiu či astmu. Aj to jeden z dôvodov, prečo by vás mala zaujímať zdravotná neškodnosť poťahovej látky na vašom čalúnenom nábytku.
Týždenná rutina
Životnosť vašej sedačky predĺžite pravidelnou starostlivosťou o ňu. Najjednoduchším a najčastejším spôsobom ako dosiahnuť zdravotnú neškodnosť poťahovej látky je vysávanie. Tento spôsob je dostupný kedykoľvek a v ktoromkoľvek ročnom období. Odstraňovanie povrchového prachu, omrviniek a drobných nečistôt vykonávajte jedine pri nízkom alebo strednom výkone vysávača, ideálne s nadstavcom na čalúnený nábytok. Takúto starostlivosť doprajte čalúneniu raz za týždeň, napríklad pri sobotnom upratovaní.
Voda pre lepšie výsledky
Ešte kvalitnejšiu starostlivosť vašej pohovke doprajete s vysávačom na mokré vysávanie, ktorý odstráni aj zažratú špinu. Tepovače, odborné nazývané extraktory, fungujú na princípe privádzania zmesi vody a čistiaceho prostriedku prostredníctvom tlakovej hadičky do čalúnenia. V druhom kroku všetku špinu rozpustenú v teplej vode mocným ťahom vysajú do odpadovej nádoby. Potom už len stačí počkať pár hodín, kým povrch sedačky vyschne.
S čistiacimi prostriedkami neexperimentujte
Pri voľbe čistiacich prostriedkov buďte obzvlášť opatrní a používajte len pH neutrálne prostriedky. Hodnota pH pritom vyjadruje v chémii, či reaguje vodný roztok kyslo alebo zásadito. Hodnoty pH sa pohybujú v rozsahu 0 až 14, pričom kyslé roztoky majú pH od 0 do 7, neutrálne roztoky pH 7 a zásadité roztoky 7 až 14. Čím je teda hodnota pH menšia, tým je roztok kyslejší a, naopak, čím je hodnota pH väčšia, tým je roztok zásaditejší. Čistiace prostriedky sú obyčajne silno kyslé roztoky a pracie prostriedky či napríklad prostriedky na čistenie odtokov sú silno zásadité. Preto treba pri výbere čistiacich prostriedkov dôkladne čítať etikety.
Rovnako dbajte na to, aby došlo k úplnému vymytiu čistiaceho prostriedku – tenzidov. Ak by v čalúnení zostali ich zvyšky, následkom by bolo rýchlejšie opätovné zašpinenie poťahu. Vyhnite sa experimentom s prostriedkami, ktoré obsahujú benzín, trychlóretylén či iné rozpúšťadlá. Textílie by ste nimi mohli nenávratne poškodiť. Pred prvým použitím čistiaceho prostriedku vyskúšajte na menej viditeľnom mieste, ako na poťahovú látku pôsobí. Alebo použite čistiaci prostriedok priamo od výrobcu sedačky, pri ktorom budete mať istotu, že poťah nepoškodíte
Ako sa starať o sedačku, pravidelný letný rituál
Jedenkrát do roka je vhodné robiť aj celoplošné a dôkladné hĺbkové čistenie vašej sedačky s použitím neutrálneho detergentu. Ak si naň netrúfate sami, prenechajte ho špecializovanej firme. V lete je v interiéri väčšinou relatívne nízka vlhkosť vzduchu, preto je ideálnym ročným obdobím na takéto tepovanie, ale aj na vyprášenie odnímateľných častí sedačky na čerstvom vzduchu. Hĺbkové čistenie dodá vašej sedačke príjemnú vôňu a oživí farbu poťahu . Najmä však odstráni nebezpečné mikročastice a alergény.
Na pohovku myslite aj v zime
Majitelia starších nezateplených budov určite poznajú situáciu, keď je v zime obvodová stena na dotyk chladná. Ak pri nej máte sedačku, rozhodne ju na zimu od múru odtiahnite, aby pri stene mohol cirkulovať teplý vzduch a zabránili ste vzniku plesní. Pravidelným nárazovým vetraním až štyrikrát denne na niekoľko minút odstránite vlhký teplý vzduch z miestnosti a zabránite jeho kondenzácii na chladnejších miestach, ako sú kúty miestností či priestory za nábytkom.
Základom dobrej klímy v interiéri je vetranie. Myslite na to, že vyššiu vlhkosť budete mať vo vnútri aj po varení, sprchovaní či vešaní bielizne. Ideálna vlhkosť vzduchu (zdravá pre vás aj váš nábytok) sa pohybuje v rozmedzí 45 – 55 %. Relatívna vlhkosť pod 50 % je zároveň vysoko nepriaznivá aj pre spomínané roztoče.