Mačka alebo pes. Chováte v interiéri psíka, mačku alebo čoraz obľúbenejšieho králika? Ak sú títo štvornohí miláčikovia právoplatnými členmi vašej domácnosti, pravdepodobne sa občas objavia aj na vašej sedačke. To, či tam naozaj patria, rozdeľuje ľudí na dva tábory. V prospech odporcov hovorí hlavne prítomnosť pre zvieratá typických nečistôt a škrabancov od pazúrov. Ak predsa len dovolíte zvieratku spávať na vašej sedačke, vyberajte poťahovú látku dôkladne a precízne sa o ňu starajte.

Čomu musí čeliť poťah keď je v domácnosti mačka alebo pes ?

Zatiaľ čo nočnou morou mnohých ľudí je zašpinenie poťahovej látky rozliatym vínom alebo džúsom , v prípade milovníkov zvierat sa k týmto nástrahám pridávajú aj drobné „nehody“ ich miláčikov (sliny, moč, zvratky, blato…) či neustály boj s všadeprítomnými zvieracími chlpmi a škrabancami od pazúrov. Navyše, zvieratá / mačka ale aj pes / majú aj svoj špecifický pach, ktorý si domáci po čase ani neuvedomujú. Všetky tieto typické nečistoty pochádzajúce zo zvierat zhoršujú kondíciu poťahu, a to po stránke úžitkovej i estetickej. Nedostatočná údržba poťahu dokonca môže viesť k zvýšeniu zdravotných rizík, ktoré plynú z premnoženia rôznych mikroorganizmov, ktoré sa usídlili v čalúnení. Vymenované faktory, ktoré pôsobia na poťah, sú zároveň dôvodom, prečo sa jednoznačne neodporúča, aby si zvieratá robili pelech na sedačke.

Použime látku hustú a ľahko udržiavateľnú

Ak nechcete, aby vaše návštevy krútili nosom nad pachom zvieraťa, ktorý už možno sami necítite, či nad nevábnym vzhľadom poťahu kvôli rôznym „zažratým“ škvrnám, je potrebné vyberať poťahovú látku s optimálnymi povrchovými úpravami. K takýmto sa radí napríklad úprava Easy Life, ktorá bráni nasiaknutiu tekutiny do látky. Veľmi užitočnou môže byť tiež úprava Easy Cleaning (ľahké čistenie), ktorá umožňuje ľahké čistenie škvŕn. Podobný úžitok vám prinesú tiež teflónová (odolnosť voči tekutinám, mastnotám, nečistotám) a hydrofóbna úprava (odolnosť voči prenikaniu vody pod povrch látky). Tieto úpravy sú nevyhnutné, pretože výlučky a  nečistoty pochádzajúce zo zvierat pôsobia na vlákna látky negatívne, oslabujú ich, a tak sú látky náchylnejšie napríklad na pretrhnutie.

Pri výbere vhodnej čalúnenej látky do domácnosti so zvieratkom je rovnako dôležitá ako hodnota Martindale (určuje odolnosť látky voči oderom) aj väzba tkaniny. Do riedkej väzby sa špicaté zvieracie pazúry ľahko zachytia a vytiahnu vlákna smerom von, pri hustej väzbe je toto oveľa menej pravdepodobné.

Dôležitou vlastnosťou látky je tiež dobrá stálofarebnosť. Táto totiž hovorí o tom, nakoľko je látka odolná nielen voči vplyvu svetla, ale môže zahŕňať aj odolnosť farby  voči vode, ktorú budete musieť zrejme ako majitelia zvierat používať častejšie ako bežný užívateľ sedačky.

Aké látky uprednostňovať

Ak sa nevieme ubrániť tomu, aby náš domáci zvierací miláčik ležal na sedačke, vhodnou voľbou môžu byť poťahové látky syntetické (teda zložené z chemických vlákien). Sem patria napríklad látky zložené z polyesteru  (typické vlastnosti: nízka krčivosť a navĺhavosť, vynikajúco udržuje svoj tvar a rozmery, dobrá odolnosť voči odieraniu, plesniam), z polyamidu (veľká pevnosť v ťahu a odolnosť voči oderu, elastickosť, malá nasiakavosť, odolnosť voči plesniam), z polyolefínu (pevnosť za sucha i za mokra, schopnosť odvádzať vlhkosť, dobrá odolnosť voči oderu, plesniam) či látky z polyuretánu (vysoká ťažnosť, dobrá stálosť proti potu, tukom, čistiacim prostriedkom). K látkam s takýmto zložením patrí napríklad obľúbené mikrovlákno či  žinilka.

Prípadne môžeme siahnuť po poťahových látkach zmesových, ktoré sú kombináciou prírodných a chemických vlákien (napríklad polyesteru a bavlny). V každom prípade však treba mať na pamäti, že ani najkvalitnejšia látka nezvládne všetko, preto sa treba vyhýbať pôsobeniu negatívnych vplyvov a dbať o správnu a pravidelnú údržbu.

Aká hygiena po prechádzke so zvieraťom? To je dilema pre majiteĺa macky alebo psa.

Dôkladná hygiena zvieraťa po každej prechádzke v exteriéri je nevyhnutnosť. Dôslednou starostlivosťou sa nielen vyhnete parazitom, ktoré zvieratá prenášajú, ale aj nečistotám ako blato, peľ a podobne. Poťahové látky určené do interiéru totiž „nerátajú“ so znečistením tohto charakteru. A tak vám najčastejšie odporúčané čistiace prostriedky (voda, neutrálny mydlový roztok) nemusia na odstránenie nečistôt, ktoré doniesol pes či mačka na labkách, v srsti či ňufáku, stačiť. Agresívnejšie čistidlá pritom môžu poťahovú látku nenávratne poškodiť.

Pri výbere látky je dobré brať do úvahy tiež jej farbu a vzor. Na niektorých látkach sú fľaky, nečistoty, chlpy lepšie viditeľné ako na iných.

Používajme deku alebo škrabadlo pre mačku, alebo psa ?

Ak má váš psík či mačka svoje obľúbené miesto na sedačke, najjednoduchším riešením je použiť deku alebo prikrývku. Tá zabráni priamemu kontaktu zvieraťa s poťahom. Voľte však deku, ktorá má podobný odtieň ako sedačka a nemá vysoké vlákno. Pri voľbe nevhodnej deky môže totiž dochádzať k zvýšenej tvorbe žmolkov. Na poťah (tu je dobré myslieť pri kúpe na vlastnosť „odolnosť voči žmolkovaniu“, ktorá odzrkadľuje schopnosť látky odolávať tvorbe nevzhľadných uzlíkov).

Na čo treba tiež myslieť, je fakt, že mačky doslova priťahuje mäkkosť poťahových látok. A ich inštinktívne škrabanie môže rozstrapkať vlákno a narušiť povrch čalúnenia. Zviera pritom nerieši, či ste za svoj nový gauč zaplatili stovky alebo tisíce eur. Najlepším riešením je preto zadovážiť mačke škrabadlo na denné brúsenie pazúrikov. Zvlášť pri mačke treba brať do úvahy to, že hustá, pevná, hladká tkanina je odolnejšia voči pazúrom.

Mačka alebo pes a zvieracie chlpy sú starosťou navyše pre majiteľa.

Úkonom navyše, ktoré domácnosti bez zvieratka neriešia, je odstraňovanie chlpov z čalúnenia sedacej súpravy, kresla alebo stoličky. Zvieracích chlpov sa zbavíte viacerými spôsobmi. Najčastejším spôsobom ich odstraňovania je vysávanie. Pokiaľ vysávač nemáte poruke, pomôžete si aj navlhčenou rukou. Ale aj obyčajnou gumenou rukavicou, ktorá vytvorí statickú energiu a prichytí na seba jemné chĺpky.

Niektoré plemená psov však majú krátke chĺpky, ostré ako ihličky, ktoré preniknú do čalúnenia a do látky sa doslova zapichnú. S nimi si poradia napríklad lepiace valčeky na odstraňovanie nečistôt. Veľkým pomocníkom pred dôkladným tepovaním sedačky bude aj kefa na zvieracie chlpy so silikónovými štetinkami.

macka a pes lezia na gauci

Starostlivosť o poťah však nekončí odstránením chlpov. Ako sa vraví, to hlavné je očiam neviditeľné. Pravidelné vysávanie sedačky od prachu, rôznych drobných i väčších nečistôt, odstraňovanie fľakov hneď po tom, ako vznikli, prípadne impregnácia predlžujúca vyčistenie látky ako aj hĺbkové čistenie sedačky aspoň raz do roka, to všetko patrí k základným povinnostiam majiteľa sedačky, ak chce, aby si poťahová látka zachovala svoju kvalitu, zdravotnú bezpečnosť a dobrý vzhľad čo najdlhšie. Tiež je vhodné myslieť na prípadné návštevy. Alergici posedenie na sedačke, na ktorej ležiava aj pes, mačka či králik, nemusia ozaj znášať dobre.

Mať v domácnosti zvieracieho miláčika môže prinášať so sebou veľa pozitív a radosti, pamätajte však na to, že na sedačku jednoducho nepatria. Ak ich však od toho neviete odnaučiť, dbajte aspoň na výber čo najvhodnejšej poťahovej látky a následnú dôkladnú starostlivosť. Tak si môžete ušetriť zbytočné starosti.